Národný týždeň manželstva 2015

3_prednaska_pre_snubencovV dňoch 9. – 15. 2. 2015 sa uskutočnil Národný týždeň manželstva, už 5. rok na Slovensku, s hlavnou témou ON a ONA – jednota v rozdielnosti.
Organizátormi v Liptovskom Mikuláši boli Občianske združenie NTM, nezisková organizácia Naše Manželstvo a cirkvi pôsobiace na území mesta Liptovský Mikuláš – Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku, Bratská jednota baptistov a Rímskokatolícka cirkev.
Cieľom všetkých stretnutí bolo identifikovať rozdielnosti medzi mužmi a ženami, manželmi a manželkami, dvojicou, ktorá pochádza z rôznych rodinných prostredí, má rôzne osobnostné vybavenie, či kultúrne pozadie. Rozdielnosti môžeme vidieť minimálne z dvoch pohľadov: môžeme ich neprijať a nezaoberať sa nimi, čím však často vytvoríme prostredie dvoch oddelených bytostí – hoci pod jednom strechou, alebo rozdielnosti urobíme predmetom toho, čím sa necháme obohatiť.
Ak je ten druhý v určitom ohľade iný ako ja, tak fakt, že sa rozhodnem vstúpiť „do jeho sveta“, môže obohatiť môj život – a navyše nás to k sebe priblíži. V konečnom dôsledku nám naša rozdielnosť pomôže vytvoriť skutočne blízky vzťah. A o to napokon ide v manželstve.

IMG_8842sV spolupráci s Liptovským tanečným centrom organizátori pripravili Tanečný večer pre manželov a snúbencov. Duchovný slovom ho otvoril evanjelický a. v. farár Mgr. Marián Bochnička a pozdravom primátor mesta Ing. Ján Blcháč, PhD.. Zladiť krok je dôležité nielen v tanci, ale aj v manželstve. Účastníkom bol odovzdaný diplom o absolvovaní tanečného večera.
Manželia Ivan a Ester Staroňovci pripravili pre manželov prednášku Vieš čo potrebujem? Manželia potrebujú na svojom vzťahu „pracovať“, ísť hlbšie vo vzájomnom porozumení. Objaviť, že manželstvo v sebe skrýva väčší potenciál ako sa to zdá navonok.
Podobne sa venovali slobodným, ktorí si hľadajú partnerov a uvažujú o manželstve. V téme Skôr než povieš áno im predstavili program pre prípravu na manželstvo, s dôrazom, aby ešte pred sobášom urobili cieľavedomé kroky pre svoju budúcnosť.
Rodinný karneval zostal pripravený na najbližšie obdobie, nakoľko sa rodičia a deťmi pravdepodobne rozpŕchli na jarné prázdniny.

4.-požehnanie manželov 1NTM vyvrcholil požehnaním manželských párov, resp. obnovou manželských sľubov v rámci nedeľných bohoslužieb vo všetkých troch cirkvách.
Organizátori 23. 2. 2015 vyhodnotili všetky aktivity a zaujímavou cenou odmenili jeden pár/jednotlivca.

Vladimír Ferenčík

Čo na NTM 2015 hovoria najviac zaangažovaní?

Čo pre vás/teba znamenal národný týždeň manželstva?
NTM bol pre nás výbornou príležitosťou podporiť manželstvo – zväzok muža a ženy. Manželstvu rozumieme ako základnému, zmysluplnému, jedinečnému prostrediu pre budovanie najužších vzťahov. Tento vzťah vytvára unikátne prostredie pre výchovu novej generácie. (Ivan a Ester Staroňovci)
Pozastaviť sa v zhone mnohých povinností a nanovo si uvedomiť vzácnu hodnotu manželstva.
Zamyslieť sa nad dobrým Božím úmyslom, aby muž a žena vytvorili vzácnu jednotu, ktorá obohacuje oboch. (Vladimír Ferenčík)

Z čoho ste/si sa najviac tešil/i?
Boli sme povzbudení, že sa v dnešnej dobe nájdu dvojice, ktoré rozumejú dôležitosti trávenia spoločného času a že dobrý vzťah „sa nenarodí“, ale sa „tvorí“. Aj z tých, ktorí uvažujú o manželstve a myslia to vážne. V našej kultúre nie je zvykom, že sa na manželstvo treba zvlášť pripravovať, skôr na sobáš a svadobnú hostinu. Táto príprava je často precízna a dlhá. Svadobný deň je však len jeden deň. (Ivan a Ester Staroňovci)
Veselosť a nadšenie tanečných párov boli aj mojou radosťou. Na druhej strane vážny záujem mladých ľudí, ich reakcie a rozhovory, boli pre mňa povzbudením, že manželstvo má význam a zmysel aj v dnešnej dobe. (Vladimír Ferenčík)

Vaše/tvoje vízie do budúcnosti?
Budeme vytvárať ďalšie príležitosti v priebehu roka pre manželov (aj novomanželov) a snúbencov, napr. kurz pre tých, ktorí chcú vstúpiť do manželstva „Skôr než povieš áno“ v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku. Manželia môžu posilniť svoj vzťah na „Manželských motivačných víkendoch“ v Račkovej doline (14. – 17. máj 2015 a v októbri 2015). Od júna budeme pokračovať v rámci Národného tímu na príprave NTM 2016 s novou témou a novými príležitosťami. (Ivan a Ester Staroňovci)
Je tu predpoklad, že podobné aktivity sa uskutočnia aj na budúci rok. Takto si mnohí môžu uvedomiť nenahraditeľnosť manželského zväzku. (Vladimír Ferenčík)

Po ukončení Národného týždňa manželstva sme spomedzi tých, ktorí sa zúčastnili jednotlivých podujatí vyžrebovali niekoľko šťastlivcov, ktorí vyhrávajú ceny od našich partnerov. Sú to:

– manželia Perašínovci – 2 lístky do Aquaparku Tatralandia
– manželia Stásovci – 2 lístky do Aquaparku Tatralandia
– Evka Žiaranová – pozornosť od Aquaparku Tatralandia
– manželia Markovci – pozornosť od Aquaparku Tatralandia
– manželia Kollárovci – poukaz na kurz efektívneho rodičovstva (35% zľava)
– manželia Mikulášovci – poukaz na kurz efektívneho rodičovstva (35% zľava)

(Infolist – Liptovský Mikuláš)

Ste v manželstve? Plánujete spoločnú budúcnosť so svojím partnerom, partnerkou? Toto bude niečo pre vás.

plagat_ntm2015_a3_na_web

­

Nedeľa 8.2.

Tanečný večer … pre manželov a snúbencovlogo_1

Čas: 17:00-19:00 / Miesto: Liptovské tanečné centrum (oproti VPS).   Prihlasovanie do 6.2. na tel.č. 0902 191 094 (Táňa Tomčíková). Vstupné 5€/pár.

 

Utorok 10.2.

Vieš čo potrebujem? … prednáška pre manželov

Čas: 18:00 – 20:00 / Miesto: Starý kultúrny dom (ECD)
Prihlasovanie do 6.2. na tel. č. 0902 191 094 (Táňa Tomčíková). O vaše deti sa nebojte. Máme pre nich pripravený program.

 

Štvrtok 12.2.

Skôr než povieš áno …prednáška pre tých, ktorí plánujú spoločnú budúcnosť
Na manželstvo sa treba dobre pripraviť. Vypočujte si, ako na to.
Čas: 18:00 – 20:00 / Miesto: Stará fara (oproti Galérii P. M. B.).logo_4

 

Piatok 13.2.

Fašiangová hodina, plesá celá rodina

…súťaže, priateľstvá, zábava. Príďte so svojimi deťmi v originálnych maskách a zažite radosť zo spoločného času.
Čas: 17:00-20:00 / Miesto: Katolícky dom (Pozor zmenené)

 

Nedeľa 15.2.logo_3

Bohoslužby a omše pre manželov

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku – kostol vo
Vrbici o 17:00
Rímskokatolícka cirkev – kostol sv. Mikuláša
počas sv. omší o 9:15, 10:45 a 18:15
Bratská jednota baptistov – Modlitebňa BJB o 10:00

 

Užívajte si valogo_5še manželstvo. Pre manželov pripravujeme počas tohto týždňa zľavy v reštauráciách, kaviarničkách a obchodoch. Viac informácií nájdete na tu.

ntm2015_plagát úzky